Stabilność i równowaga. Warsztaty jogi z Ewą Wardzałą w Katowicach 27-28.01.2024


Serdecznie zapraszamy na dwudniowy warsztat z Ewą Wardzałą - dyplomowaną nauczycielką jogi wg metody B.K.S Iyengara w stopniu Senior Intermediate I.

TEMAT WARSZTATU: STABILNOŚĆ I RÓWNOWAGA

Czym jest stabilność?
Wg Słownika Języka Polskiego „stabilny” oznacza: „łatwo powracający do równowagi po wcześniejszym zakłóceniu”, „utrzymujący stałą pozycję”, „niezmieniający się przez dłuższy czas”. Synonimami stabilności są: „trwałość” i „równowaga”. Trwanie pomimo przeciwności i zmieniających się warunków. Bycie w równowadze, która jest stanem dynamicznym, nie danym raz na zawsze. Czyli umiejętność dostosowywania się do zmieniających się warunków.
Filozofia buddyzmu mówi, że jedyną pewną rzeczą jest zmiana. Filozofia jogi nie mówi tego może wprost, ale podobnie zakłada. Mówi o zmieniających się nieustannie gunach – cechach rzeczywistości. Wszystko się zmienia. Jedno, na czym możemy się oprzeć, to my sami. Choć też podlegamy zmianom. Zmienia się nasze ciało, nasze emocje, nasze myśli. Naturą umysłu też jest zmienność, cechują go vritti – poruszenia czy perturbacje. Celem jogi jest spowolnienie i zatrzymanie tych poruszeń: cittavrttinirodha, by doświadczyć ciszy. Joga pomaga nam dotrzeć do głębokiego rdzenia nas samych, gdzie jest cisza i spokój, gdzie wszystko spowalnia i tych perturbacji jest mniej. Dzięki takiej perspektywie stajemy się odporniejsi na zawirowania codzienności.
Dwa cytaty Iyengara związane ze stabilnością mówią:
„Regularna praktyka jogi może pomóc stawić czoła codziennym zawirowaniom życia, poprzez (przywrócenie/wypracowanie) stabilności i zrównoważenia.” B.K.S.Iyengar
„Kiedy stabilność staje się zwyczajem, pojawiają się dojrzałość i klarowność.” B.K.S.Iyengar
Oba mówią o stabilności wynikającej z pewnej regularności i powtarzalności praktyki. Jednak kiedy targają nami wątpliwości, lęk, emocjonalne wzburzenie, złość czy ekscytacja, przysłowiowe wejście na matę może dość szybko przywrócić nam spokój i pozwolić spojrzeć na sprawy z większym dystansem. Tak działa joga.


PLAN WARSZTATU :
28 stycznia (sobota)
10.00-13.00 sesja asan
14.00-16.00 sesja asan

29 stycznia (niedziela)
9.30-11.00 pranayama
11.30-13.30 sesja asan

* może ulec drobnym przesunięciom
* MIEJSCE: Katowice (dokładny adres wyślemy w mailu organizacyjnym)
___________________________________________
Warsztat poprowadzi Ewa Wardzała - certyfikowana nauczycielka Jogi Iyengara w stopniu Senior I. Indianistka, sanskrytolog, dyplomowana w Indiach tancerka i nauczycielka klasycznego tańca indyjskiego. Od 2005 roku systematycznie odwiedza Instytut B.K.S. Iyengara w Punie (RIMYI), gdzie oprócz regularnej praktyki asystuje na lekcjach medycznych, szkoląc sie w pracy terapeutycznej. Prowadzi kursy nauczycielskie, przygotowuje nauczycieli do egzaminów indywidualnie, egzaminuje. Prowadzi warsztaty tematyczne w różnych miastach Polski, organizuje wyprawy z jogą do Indii.
___________________________________________
ZAPISY:
zgłoszenie prosimy wysyłać mailowo na adres:
szkola@joganika.pl

CENA: 380 zł
Rezerwacja miejsca na warsztat odbywa się poprzez wpłacenie zaliczki w wysokości 80 zł.
Dane do rezerwacji miejsca prześlemy w mailu zwrotnym.


Zapraszamy!
Joganika